Blog

mar 17

Wywiad z CERI International

CERI International to firma, która należy do grupy Commerzbanku, drugiego co do wielkości banku niemieckiego. Zajmuje się głównie dostarczaniem procesów typu back office; obsługuje również procesy HR-owe oraz testuje aplikacje bankowe dla swoich klientów. Firma ta została niedawno Partnerem Strategicznym Studenckiego Koła Naukowego Inwestor. W rozmowie przeprowadzonej z Łukaszem Klujem – Kierownikiem Marketingu oraz Iwoną Olender – Kierowniczką Departamentu Rozwoju, Szkoleń i Rekrutacji, mieliśmy okazję dowiedzieć się, dlaczego środowisko biznesowe chętnie angażuje się we współpracę z kołami naukowymi, a także zdobyć cenne wskazówki dla młodych ludzi, wchodzących dopiero w życie zawodowe.

Jako firma z łódzkiego rynku dość często angażujecie się w inicjatywy akademickie. Czy inwestycje w studentów i koła naukowe są dobrym pomysłem?

Łukasz: Współpraca z uczelniami jest zjawiskiem naturalnym. Koła naukowe od zawsze skupiały grupy najbardziej aktywnych i ambitnych studentów, a więc tych, którzy są skłonni dać z siebie najwięcej i myślą o jak najszybszym rozpoczęciu swojej kariery zawodowej. Jeśli firma szuka nowych pracowników i partnerów w środowisku akademickim,
to prawdopodobnie odpowiednich kandydatów znajdzie właśnie w kołach naukowych.

Czy można zatem stwierdzić, że dla Was – jako rekruterów, doświadczenie zdobyte w organizacjach studenckich jest czymś cennym? Czy daje ono przewagę nad innymi kandydatami wchodzącymi na ścieżkę kariery?

Iwona: Tak, jak najbardziej. Spotykając taką osobę, wiemy, że miała ona już okazję współpracować w grupie i tworzyć własne projekty, co na rynku pracy jest bardzo pożądaną umiejętnością. Osoba należąca do koła naukowego wykazuje się zazwyczaj chęcią do działania, a właśnie tego szukamy, rekrutując nowych pracowników. Własne pomysły
i gotowość do wykonywania nowych zadań są niezbędne, gdy chcemy usprawnić pewne procesy bądź wprowadzić w firmie coś nowego.

Łukasz: Przynależność do organizacji studenckiej świadczy po prostu o tym, że dana osoba ma znacznie szersze horyzonty, nie boi się ryzyka i chętnie podejmuje nowe działania. Mówiąc wprost, nie idzie najwygodniejszą ścieżką, polegającą na robieniu tylko tego, co konieczne do zakończenia studiów. Robi krok dalej.

Świat wokół nas się zmienia, razem z nim ewoluuje sytuacja na rynku pracy. Jakie możliwości rozwoju czekają na studentów łódzkich uczelni rozpoczynających swoją zawodową drogę?

Iwona: Myślę, że jest to bardzo dobry moment dla osób, które wchodzą na rynek pracy, ponieważ obecnie mamy do czynienia z tzw. rynkiem pracownika. W Łodzi istnieje mnóstwo międzynarodowych firm, które szukają ambitnych osób i nie wymagają doświadczenia zawodowego na starcie. Dlatego kończąc studia i znając przynajmniej dwa języki obce, nie powinno się mieć żadnego problemu ze znalezieniem odpowiedniej pracy.

Łukasz: To prawda. Zwróćmy jednak uwagę, że kluczową kwestią jest tutaj znajomość języków obcych. W wielu branżach, i przy dzisiejszej gospodarce, firmy są w stanie przeszkolić pracownika podczas miesięcznych lub kilkumiesięcznych kursów przygotowujących do zawodu. Jednak języka obcego nie da się opanować w tak krótkim czasie. Dlatego jeśli ktoś przychodzi do pracy z niskim poziomem znajomości języków obcych, to tak na prawdę utrudnia sobie dobry start w karierę.

Czy macie jakieś rady dla przyszłych pracowników? Jakich cech oczekujecie od potencjalnego członka zespołu?

Iwona: Przede wszystkim należy dobrze przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej; wiedzieć, do jakiej firmy i na jakie stanowisko aplikujemy. Zapoznać się z wymaganiami pracodawcy, a także zastanowić się nad tym, jakie cechy oraz umiejętności będą nam potrzebne na danym stanowisku. Zawsze padają pytania o konkretne doświadczenia, dlatego warto przypomnieć sobie sytuacje z naszego życia, w których mieliśmy okazję zweryfikować swoje umiejętności. Podczas rozmowy sprawdzamy również poziom języków, którymi dana osoba operuje. Cenimy sobie również umiejętności interpersonalne, szukania informacji oraz otwartą komunikacją, co przydaje się w pracy zespołowej.

Zatem przychodząc do Was na rozmowę, możemy spodziewać się, że będzie ona przebiegała w  innym języku?

Iwona: Tak, w jakiejś części na pewno. Najczęściej sprawdzamy znajomość angielskiego i  niemieckiego, ponieważ są to główne języki, w których obsługujemy nasze procesy. Jednak zdarza się, że na jakieś stanowisko wymagamy znajomości języków hiszpańskiego, rosyjskiego bądź włoskiego.

Łukasz: W tym miejscu warto wyjaśnić znaczenie słowa proces”, bo jak zauważyłyście, dosyć często się nim posługujemy. W firmach BPO i SSC, czyli w centrach usług wspólnych, jest ono słowem kluczowym. Definiuje się je jako sekwencję czynności, prowadzącą do wykonania danej pracy, która jest re-lokowana z biura w innym kraju do biura, w naszym wypadku, w Łodzi lub Białymstoku. Dzięki nowym technologiom wiele czynności, które kiedyś musiały być wykonywane w danym kraju, możemy wykonać w jednym miejsca. Procesem są np. płatności w banku.

Wdrożenie nowego pracownika na stanowisko to bardzo ciekawe doświadczenie. Czy moglibyście przybliżyć nam jak wygląda to w Waszej firmie?

Iwona: Tak jak wspomniałam doświadczenie zawodowe nie jest wymagane, gdyż obsługiwane przez nas procesy są unikatowe i w każdej firmie wyglądają inaczej. Nowy pracownik dostaje tzw. opiekuna, czyli osobę z dużym doświadczeniem, która bardzo dobrze zna dany proces. Zazwyczaj zaczynamy od teorii, takiego ogólnego, globalnego spojrzenia na to co i dlaczego robimy oraz jakie są tego konsekwencje. Następnie przechodzimy do szczegółów, co wiąże się z nauką obsługi samego systemu – chodzi tu
o systemy IT. Pracujemy zazwyczaj na aplikacjach naszych klientów, więc również nowy pracownik musi je poznać. Jest to tzw. training on the job. Najpierw opiekun pokazuje,
jak wykonać dane zadanie, a następnie osoba szkolona wykonuje je sama, oczywiście pod nadzorem opiekuna, ponieważ nasze procesy są dosyć wymagające i wrażliwe.

Łukasz: Słowem „wrażliwe” określamy tutaj informacje, które zawierają dane osobowe oraz dane finansowe, w przypadku których jakikolwiek wyciek albo błąd jest zupełnie wykluczony. Są to bardzo ścisłe standardy bankowe. Firmy takie jak my posiadają certyfikaty ISO, które gwarantują przestrzeganie m.in. norm bezpieczeństwa.

Jaki jest według Was klucz do sukcesu w wyborze kariery zawodowej?

Iwona: Znaleźć to, w czym czujemy się najlepiej i czym chcemy się zajmować. Nie podążać za tym, co jest modne albo wydaje nam się „fajne”. A jeśli poczujemy, że coś nie jest dla nas, nie należy bać się szukać dalej.

Łukasz: Często osoby uważają swoje pasje za błahe, przez co kształcą się w zupełnie innym kierunku. Jest to poważny błąd, gdyż tak naprawdę możemy zarabiać dosłownie na wszystkim, o  ile to kochamy. Warto więc szukać połączenia między pracą i zainteresowaniami.

Czyli starać się, żeby praca była również naszą pasją…

Łukasz: To jest idealny, pożądany efekt, ale bardziej chcę powiedzieć, że nasze zainteresowania mogą się nam po prostu przydać. O ile nie uprzemy się, żeby zupełnie z nich zrezygnować, bo słyszymy np., że „nie będzie z tego pieniędzy”. Pokażę to na swoim przykładzie. Jako nastolatek bardzo lubiłem gry komputerowe. Po maturze zacząłem studiować dziennikarstwo. Na trzecim roku okazało się, że mam okazję zacząć pracę w gazecie o grach komputerowych. I tak, gry pomogły mi zdobyć pierwszą pracę, bo bez tego „hobby” nie byłbym dobrym kandydatem na to stanowisko.

Dziękujemy za rozmowę. Mamy nadzieję, że będzie ona inspiracją dla naszych rówieśników.

 

Proces – wykonywanie określonego ciągu działań wzajemnie ze sobą powiązanych, prowadzące do osiągnięcia konkretnego rezultatu

BPO – „Business Process Outsourcing”, zlecanie firmom zewnętrznym pewnych procesów biznesowych, które nie są uważane za kluczowe dla danej organizacji

SSC – „Shared Services Center”, przeniesienie kluczowych obszarów działalności danej firmy do specjalnie wydzielonego, wewnętrznego centrum, działającego dla jednej lub kilku połączonych ze sobą firm

Korporacja – bardzo duże, często międzynarodowe przedsiębiorstwo

System IT – system informatyczny, który zajmuje się przetwarzaniem danych przy użyciu technologii komputerowych, wspiera procesy zarządzania w przedsiębiorstwie

Training on the job indywidualna praca doświadczonego trenera z pracownikiem w  początkowym etapie pracy

„Wrażliwe” informacje – są to informacje zawierające dane osobowe oraz informacje o finansach

ISO – system zarządzania jakością, świadczy o rzetelności i zdolności firmy do dostarczania wyrobów zgodnych z wymaganiami klientów.